Германия уби скуката и съкруши Австралия в най-красивия мач на Мондиала (видео)

Маншафтът зарадва света с 4:0 над кенгурата

Германия сътвори истинско шоу за почитателите на красивата игра с най-изразителната и приятна за окото победа от началото на Световното първенство в ЮАР. Пъстрият тим на Йоаким Льов прегази Австралия с 4:0 в първия си мач от  група „D”. С 11-я си гол на световния форум Миро Клозе се изравни с легендарния Юрген Клинсман и подгони рекорда на Герд Мюлер от 14 гол за най-резултатен европеец в историята на Мондиала. Лукас Подолски, Томас Мюлер и Какау също изписаха имената си сред тези на голмайсторите след отлични колективни атаки на бундестима. Опитният, но недооценен отбор на Австралия не показа особено солидни намерения пред вратата на Мануел Нойер. В спорен момент от втората част пък кенгурата останаха с човек по-малко, след като червеният цвят видя Тим Кейхил.

Най-младият национален отбор за последните 76 години от историята на Германия стартира похода си на Мондиал 2010 в типичен, добре организиран боен строй. Играчите на Йоаким Льов обаче едва не се озоваха в ролята на догонващ, след като силен удар от непосредствена близост на Ричард Гарсия едва не намери целта при разбъркване след корнер. Филип Лам обаче бе на място и изчисти топката, преди ударът на нападателя да бе причинил поразии. Капитанът на бундестима определено няма да забрави тази вечер, тъй като днес стана най-младият лидер в историята на тима, изпреварвайки небезизвестния Карл-Хайнц Румениге с 50 дни.

След първоначалната уплаха от изстрела на Кейхил във втората минута германците установиха абсолютен контрол върху мача. Символичните домакини започнаха да разграждат отбраната на „кенгурата” методично и безкомпромисно. С точни извеждащи пасове и центрирания от всички краища на терена добри възможности се отвориха пред Миро Клозе, Подолски, Йозил и Кедира. Първи шанса да отбележи имаше ветеранът Клозе, който се промъкна през средата на игрището, но шутира право в ръцете на Шварцер.

Пропускът не остави какъвто и да било отпечатък върху играта на германците, които продължиха мощната офанзива. Натискът бе материализиран в гол в осмата минута. С магичен пас Йозил изведе Мюлер в близост до крайната линия на дясната половина на пеналта. Оттам младият нападател разцепи защитата на Австралия с пас, който спря на крака на Подолски. С безпогрешната си левачка Подолски прониза Шварцер за 1:0. Опитният страж на австралийците, който се слави с над 700 мача в английската Висша лига, просто не устоя пред силата на удара и единствено успя да отклони топката, която въпреки всичко спря в мрежата.

Последва леко затишие в играта на двата отбора. То обаче вещаеше буря, която се развихри след 20-ата минута. Миро Клозе направи втория си голям пропуск за вечерта, след като получи пас по конец от нахлулия отдясно Подолски. Останал единствено пред празната врата Клозе не успя да завърши скоростната атака и стреля далеч от целта. Преди него пък Подолски пропусна добра възможност да засече ниско центриране  на Мюлер.

Клозе изкупи греховете си в 26-ата минута. Филип Лам преполови терена с фантастично центриране към средата на пеналта. Там дезорганизираната защита, стопила се до двама бранители, остави нападателя непокрит, който не се затрудни да изпревари Шварцер и с глава да вкара за 2:0.

За радост на почитателите на футбола Германия не спря да плете красивите си атаки. В заключителните минути играта вървеше под диктовката на маншафта, който направи още щедри пропуски пред вратата на озитата. Месут Йозил бе изведен по дясното крило, но не успя да преодолее последното препятствие, същото стори и Сами Кедира, който пък бе неточен с глава при ново фантастично центриране на Лам.

В началото на втората част Австралия пое ранната инициатива и след една минута игра играчите в сини екипи имаха основателната причина да претендират за дузпа. Пер Мертезакер отклони противников удар с ръка, но мексиканецът Марко Родригес не посочи към бялата точка. Реферът отново се намеси в мача, когато изненада всички на терена с червения картон, който извади на Тим Кейхил в 56-ата минута. Пресилената санкция бе наложена за закъсняло, но в никакъв случай грубо влизане на нападателя в краката на Бастиян Швайнщайгер. С изгонването на Кейхил  комплектът червени картони за днес стана пълен, след като и в предишните две срещи реферите бяха принудени да покажат червения цвят.

Предимството в броя на играчите бе последната покана, от която германците се нуждаеха, за да се впуснат в нова серия опасни атаки. Първо Миро Клозе направи поредния си фрапантен пропуск. Таранът се пребори за топката на дъгата на пеналта и се озова очи в очи с Шварцер. Ударът обаче попадна право в краката на вратаря. Малка доза късмет запази атаката жива, която Клозе продължи с късо центриране към Кедира. Той също не успя да нанесе добър удар. Подолски бе следващият, изпробвал уменията на Шварцер, този път от разстояние. Вратарят се бе позиционирал добре и отрази с лекота поредния бомбен шут.

Германия все пак направи преднината си класическа в 68-ата минута. Томас Мюлер отпразнува дебюта си на световни първенства с красив първи гол на сметката си. С нова брилянтна изява Полди проби през средата на терена и метри пред наказателното поле пусна кълбото към набралия скорост Мюлер. Таранът на Байерн проби през разхвърляната защита, финтира появилия се като резерва Рукавица и с добре премерен удар запрати топката в левия ъгъл на вратата. Тя намери пътя си към мрежата, след като срещна вътрешната страна на страничната греда. Моментално след това Клозе бе заменен от Какау, който пък бе толкова нетърпелив, че се разписа след едва две минути на терена. Отново Подолски даде тон на офанзивата. Той спаси избягала му топка на страничната линия. С едно докосване намери Месут Йозил, който не попадна в капана на изкуствената засада и след кратък рейд отляво подаде напречно към Какау, който реализира за 4:0.

Високосоростното темпо на игра се запази до края на срещата. Промяна в резултата обаче не настъпи. Германия се изкачи на първото място в групата си благодарение на  далеч, по-изразителната голова разлика. Втори също с три точки е тимът на Гана. По-рано днес африканците изненадващо победиха Сърбия с 1:0.

Германия – Австралия 4:0
1:0 Подолски 8’