Шок! Испания се издъни срещу Швейцария – 0:1 (видео)

„Ла Фурия” отправи 24 удара, но не вкара гол на блестящия Беналио

Националният отбор на Швейцария поднесе най-голямата изненада от началото на Световното първенство в ЮАР, след като успя да победи считания за супер фаворит тим на Испания с минималното 1:0 в първия мач на двата отбора от група „Н”. „Ла Фурия” имаше предимство през почти целия мач, отправи 24 удара, но така и не успя да преодолее блестящия в днешния ден Диего Беналио и така попадението на Желсон Фернандес в началото на втората част се оказа решаващо. Първото полувреме двата отбора почти приспаха зрителите в Дурбан, но след почивката се получи страхотен мач, в който бяха уцелени две греди и изпуснати куп положения. В крайна сметка обаче трите точки отидоха при "кръстоносците", които не са допускали гол на световни финали от 1994 година, с което изравниха рекорда на Италия от 5 поредни сухи мрежи.

Испания започна по-силно срещата и наложи силен натиск в началните минути, който обаче така и не пречупи отбраната на Швейцария. В 16-ата минута дойде и първият точен удар от страна на „Ла Фурия”. Давид Силва проби отляво и стреля по земя по диагонала, но топката попадна право в ръцете на Беналио.

В 24-ата минута Пике пропусна най-чистото положение за еврошампиона. Той получи страхотен пас от Иниеста в наказателното поле, финтира бранителя пред себе си, но след това стреля право в тялото на вратаря. Швейцария пък отговори с хубав удар от фаул на Циглер, който насочи топката в долния ляв ъгъл, но Касияс внимаваше и спаси.

Към края на полувремето натискът на Испания се засили още повече и минута преди последния съдийски сигнал Давид Вия също имаше отличен шанс да се разпише. Той получи топката в наказателното поле, финтира Грихтинг и пробва техничен удар над вратаря, но Беналио внимаваше и запази нулевото равенство преди почивката.

Още от самото начало на втората част Испания започна да атакува масирано, но въпреки това Швейцария успя изненадващо да стигне до гол в 52-ата минута. Тогава вратарят Беналио изрита далеч напред една топка, Дердьок се пребори с бранителите на „Ла Фурия”, след което бе блокиран от излезлия Касияс, последва рикошет, а притичалият Желсон Фернандес вкара топката в опразнената врата, за да даде шокиращ аванс на „кръстоносците”.

Испания веднага се втурна да изравнява и в ответната атака Давид Вия стреля от границата на полето, но ударът му бе слаб и не затрудни Беналио. В 63-ата минута пък Иниеста пробва техничен удар от границата, който обаче профуча на около метър от левия страничен стълб. В игра се появиха Фернандо Торес и Хесус Навас, но и те не успяха да променят с нещо играта на Испания, която вървеше добре, но не водеше до голови положения.

В 68-ата минута пред Торес се откри първото положение, но негов удар от дъгата премина над вратата на Беналио. Две минути по-късно пък и напречната греда се притече на помощ на швейцарския вратар. Шаби Алонсо получи топката по земя от корнер и стреля мощно с десния крак от дъгата, но коженото кълбо разтресе напречната греда за щастие на „кръстоносците”. Малко след това и другата резерва Хесус Навас пробва своя късмет с удар по диагонала, който обаче не се оказа проблем за Беналио.

В 75-ата минута пък Швейцария бе много близо до втори гол. Дердьок направи феноменален рейд в половината на Испания, подигра се с двама бранители в наказателното поле и стреля технично с десния крак покрай Касияс, но за щастие на испанския вратар топката срещна левия страничен стълб.

Малко след това Хесус Навас отново пробва хубав удар с десния крак по диагонала, но топката отново не намери очертанията на вратата и профуча на около педя от десния страничен стълб. Швейцария пък отговори с опасен удар на Барнета, който премина опасно над вратата на Касияс.

До края на срещата Испания не успя да се възползва от териториалното си предимство и Швейцария успя да постигна страхотна победа над големия фаворит за титлата в ЮАР.

Испания – Швейцария 0:1
0:1 Фернандес 52’

Испания: Касияс, Серхио Рамос, Пуйол, Пике, Капдевиля, Бускетс (Торес 61’), Шаби Алонсо, Шави, Иниеста (Педро 77’), Давид Силва (Навас 61’), Давид Вия
Селекционер: Висенте Дел Боске

Швейцария: Беналио, Лихщайнер, Сендерос (Вон Берген 36’), Хюгел, Циглер, Грихтинг, Инлер, Барнета (Егеман 90+2’), Фернандес, Н’Куфо, Дердьок (Якин 79’)
Селекционер: Отмар Хитцфелд

Жълти картони: Грихтинг, Циглер, Беналио, Якин (Швейцария)
Съдия: Хауърд Уеб от Англия